کاشت مو به روش میکروفیت

خشکی پوست بسیار ناخوشایند بوده و باعث پوسته پوسته شدن، خارش و ترک خوردن پوست می شود. خشکی پوست می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. ممکن است پوست به طور طبیعی خشک باشد یا در اثر عوامل مختلف پوست چرب خشک شود. خشکی پوست می تواند بر روی قسمت های مختلف بدن مانند دست ها، بازوها و پاها تأثیر بگذارد. در بسیاری از موارد با تغییر سبک زندگی و استفاده از مرطوب کننده می توان آن را درمان کرد.


انواع خشکی پوست :

قرار گرفتن در معرض آب و هوای خشک، آب گرم و مواد شیمیایی خاص می تواند باعث خشک شدن پوست شود. همچنین می تواند ناشی از بیماری های زمینه ای باشد. درماتیت اصطلاح پزشکی برای پوست های بسیار خشک است. پوست خشک چند نوع می باشد.


درماتیت تماسی Contact dermatitis: درماتیت تماسی که در اثر تماس با جسم خارجی ایجاد می شود و باعث التهاب موضعی شود.

درماتیت تماسی تحریکی Irritant contact dermatitis: هنگامی به وجود میاید که پوست شما در معرض یک ماده شیمیایی تحریک کننده مانند سفید کننده و حلال ها قرار گیرد.

درماتیت تماسی آلرژیک Allergic contact dermatitis: این درماتیت در اثر واکنش پوست به تماس با مواد شیمیایی حساسیت زا مانند نیکل و غیره به وجود میاید که برای تشخیص آن به تست پچ نیاز می باشد.

درماتیت سبورئیک Seborrheic dermatitis: درماتیت سبورئیک زمانی اتفاق می افتد که پوست چربی زیادی تولید کرده و باعث پوسته پوسته شدن، قرمزی و خارش می شود. این نوع خشکی پوست معمولا در نوزادان شایع است.

درماتیت آتوپیک Atopic dermatitis: یک نوع بیماری مزمن پوستی است که به اگزما نیز معروف می باشد و باعث خارش، قرمزی، تورم، پوسته انداختن و ترک پوست می شود. درماتیت آتوپیک ارثی بوده و در کودکان شایعتر است.


بیماری هایی مانند پسوریازیس و دیابت نوع 2 نیز می توانند باعث خشکی پوست شوند.

درمان خشکی پوست


عوامل ایجاد خشکی پوست کدامند؟

هرکسی می تواند دچار خشکی پوست شود. برخی از عوامل امکان ابتلا به خشکی پوست را افزایش می دهند که عبارتند از:

• سن: با بالا رفتن سن امکان ابتلا به خشکی پوست بیشتر می شود. با افزایش سن منافذ پوست چربی کمتری تولید کرده و باعث می شود خطر خشکی پوست افزایش یابد.

• تاریخچه پزشکی: در صورتی که فرد دارای بیماری های آلرژیک در خانواده خود باشد امکان ابتلا به اگزما یا درماتیت تماسی آلرژیک در وی وجود دارد.

• تغییر فصل: خشکی پوست در فصل پاییز و زمستان که سطح رطوبت هوا نسبتاً کم است بیشتر می شود و در فصل تابستان سطح بالای رطوبت مانع خشک شدن پوست می شود.

• عادت های حمام کردن: حمام کردن بیش از حد یا حمام با آب بسیار داغ نیز خطر خشکی پوست را افزایش می دهد.


روش های درمان خشکی پوست:

• استفاده از مرطوب کننده ها برای جلوگیری از خروج رطوبت پوست. چند بار در روز و بعد از استحمام از مرطوب کننده استفاده کنید.

• از حمام با آب داغ بپرهیزید و از آب گرم استفاده کنید. سعی کنید زمان حمام خود را کوتاه کنید. دوش یا حمام طولانی و آب داغ باعث از بین رفتن چربی پوست می شود. زمان استحمام یا دوش خود را به 5 تا 10 دقیقه محدود کنید و از آب گرم استفاده کنید.

• از استفاده از صابون های قوی و خشن خودداری کنید و به جای آن از کرم های پاک کننده، پاک کننده های ملایم پوست، ژل های حمام، مرطوب کننده و صابون های ملایم استفاده کنید. همچنین از مصرف شوینده های معطر و حاوی الکل اجتناب کنید.

• بلافاصله پس از حمام از مرطوب کننده استفاده کنید. پوست خود را به آرامی با حوله خشک کرده و از کرم مرطوب کننده یا پماد برای حفظ رطوبت پوست استفاده کنید. مرطوب کننده هایی که یکی از سه مواد اصلی تشکیل دهنده آنها وازلین می باشد بهترین گزینه هستند. همچنین محصولات حاوی گلیسیرین، اسید لاکتیک و اوره نیز مفید می باشند.

• استفاده از دستگاه مرطوب کننده. هوای گرم و خشک می تواند باعث خارش، پوسته پوسته شدن و حساس شدن پوست شود. برای رفع این مشکل می توانید در خانه از دستگاه مرطوب کننده هوا استفاده کنید.

• پارچه هایی برای لباس خود انتخاب کنید که نرم و لطیف باشند. الیاف طبیعی مانند پنبه و ابریشم که مانع تنفس پوست نمی شوند بهترین انتخاب هستند. اما پشم باعث سوزش پوست می شود و از استفاده از آن اجتناب کنید.

• برای شستن لباس های خود از مواد شوینده بدون رنگ و عطر استفاده کنید زیرا هر دو باعث تحریک پوست می شوند.

• نوشیدن مقادیر زیاد آب.

• از خارش یا مالش لکه های خشک پوست خودداری کنید.

• زمان دوش گرفتن خود را به کمتر از 10 دقیقه برسانید.


یکی از مواردی که باید به آن دقت داشته باشید انتخاب مرطوب کننده متناسب با نوع پوستتان می باشد. اگر پوست شما به شدت خشک است باید به دنبال مرطوب کننده پایه نفتی باشید. اما اگر میزان خشکی پوست شما کم است، ممکن است فقط در طول فصل تابستان به یک لوسیون سبک و مبتنی بر آب نیاز داشته باشید. لوسیون هایی که حاوی روغن دانه انگور و آنتی اکسیدان هستند نیز می توانند برای به دام انداختن رطوبت پوست مفید باشند.


شما عزیزان می توانید در خصوص اطلاع بیشتر درباره درمان خشکی پوست و روش های آن با مشاوران مرکز زیبایی پوست و مو النا در ارتباط بوده و در صورت نیاز به انجام این روش به منظور تعیین وقت قبلی با ما تماس حاصل نمایید.


برخی از دانستنی ها

Login

Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor.