کاشت مو به روش میکروفیت

آیا در همه روش های کاشت مو خط بخیه ایجاد می شود؟

کاشت مو شامل برداشتن فولیکول های مو از محل اهدا کننده که در آن موهای سالم و پرتراکم وجود دارد و پیوند به محل گیرنده که دچار ریزش یا طاسی شده می باشد. این یک روش محبوب و طبیعی برای رفع مشکلات ریزش مو بوده و ده ها سال است که مورد استفاده قرار می گیرد. تکنیک های جراحی کاشت مو از روزهای ابتدایی بسیار پیشرفت کرده اند، اما با این حال جای زخم هنوز یک عارضه جانبی اجتناب ناپذیر در این روش است. روشی که برایتان انتخاب می شود توسط عوامل مختلفی تعیین می شود، از جمله:

• الگوی ریزش مو

• مقدار و کیفیت موهای اهدا کننده

• وسعت ناحیه مورد نظر برای پیوند

• هزینه نیز می تواند یک عامل موثر باشد.


پزشکتان با توجه به عوامل گفته شده می تواند تعیین کند که کدام روش برای شما موثرتر است. یکی از جدید ترین روش ها که امروزه با کمترین میزان عارضه در کلینیک پوست و مو النا انجام می شود کاشت مو به روش میکروفیت می باشد.


اسکار بعد از کاشت مو

هر روش جراحی باعث ایجاد اسکار می شود، کاشت مو نیز از این قاعده مستثنی نیست، اما این اسکار نسبی است. هر زمان بدن دچار هر نوع ضربه ای شود که در آن التهاب و ترمیم زخم وجود داشته باشد، بافت اسکار ایجاد می شود. در حین کاشت مو در دو قسمت بریدگی ایجاد می شود: ناحیه اهدا کننده هنگام برداشتن پیوند و قسمت گیرنده هنگام ایجاد برش های ریز که برای قرارگیری پیوندهای جدید انجام می شوند. اگر پزشک با مهارت و تجربه ای را انتخاب کنید که مراحل پیوند را به درستی و با ابزارهای پیشرفته و بسیار کوچک انجام دهد، زخم های ناحیه گیرنده نباید قابل مشاهده باشد، در زیر سطح پوست جای زخم وجود دارد، اما نباید در روی سطح آن دیده شود. تنها زمانی که اسکار در ناحیه گیرنده قابل مشاهده است که اگر از وسایل نامناسب استفاده شود یا یک کلینیک نامعتبر را برای پیوند انتخاب کنید و باعث آسیب شود.


خط بخیه بعد از کاشت مو

ایجاد زخم در ناحیه اهدا کننده از جایی که پیوندها برداشته می شود قابل مشاهده خواهد بود، صرف نظر از روش انتخابی، باید برش هایی برای برداشتن گرافت های مورد نیاز ایجاد شود. ایجاد این برش ها منجر به باقی ماندن بافت اسکار خواهد شد، با این حال با توجه به روش کاشت مو میزان این جای زخم متفاوت می باشد. برای صحبت در مورد خط بخیه در منطقه اهدا کننده بحث به روش کاشت مو و برداشت گرافت ها می رسد. در روش پیوند واحد فولیکولار FUT ، یک نوار کوچک از پوست دارای موهای سالم با دقت از ناحیه اهدا کننده برداشته می شود؛ معمولا این برش به صورت یک خط ظریف افقی در پشت سر می باشد. پس از برداشت پوست سر به صورت نواری، بلافاصله محل برش با بخیه بسته شده و بین ده تا 14 روز بعد از پیوند بخیه ها برداشته می شوند. اسکار حاصل از این روش نسبتا ماندگار بوده و به دستورالعمل های دقیقی برای بهبود بعد از عمل نیاز دارد.

خط بخیه در کاشت مو


در ازای خط برش و خط بخیه، روش FUT بیشترین تعداد گرافت موجود را با تضمین اهدا کننده بیشتر در دسترس جراح قرار می دهد. البته برای انجام کاشت مو به این روش و برداشت نواری نیاز به تراشیدن موهای ناحیه اهدا کننده می باشد که برای افرادی با موهای کوتاه معایب بسیاری را به همراه دارد، اما افرادی که موهای بلند دارند می توانند خط بخیه ایجاد شده را بپوشانند. ماندگاری جای بخیه در بانک موی افراد به سن، نوع پوست و مراقبت های بعد از کاشت مو توسط هر شخص بستگی دارد، ولی به طور کلی اسکار خط بخیه تا مدت ها باقی می ماند.


آیا در همه روش های کاشت مو خط بخیه ایجاد می شود؟

در روش های مختلف کاشت مو از تکنیک های مختلفی برای برداشت گرافت های مورد نیاز استفاده می شود و تنها در روش FUT این کار به صورت نواری انجام شده و نیاز به بخیه دارد. روش دیگر متداول برای کاشت مو، تکنیک استخراج واحد فولیکولار FUE می باشد که در آن فولیکول های مورد نیاز به صورت جداگانه توسط جراح از ناحیه اهداکننده برداشته می شود. در سال های گذشته به دلیل ایجاد برش های ریز در پوست سر افراد برای برداشت بخیه های کوچکی ایجاد می شد، اما در حال حاضر به دلیل استفاده از ابزار بسیار ریز ، سوراخ های بسیار ریزی را ایجاد می کنند که نیاز به بخیه ندارد. پس از ایجاد برش در اطراف فولیکول ها، از پانچ و پنس (موچین پزشکی) برای برداشتن گرافت ها استفاده می شود و سوراخ های ایجاد شده باز می مانند.


این سوراخ های ریز به صورت نقاط صورتی ظاهر می شوند که در اندازه ای کمتر از 1 میلی متر تا چند میلیمتر وجود دارند. این نقاط هنگام رشد مو در ناحیه اهدا کننده با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند، مگر اینکه برای برداشت گرافت ها ناحیه اهداکننده تراشیده شود. ناحیه بانک مو در طی پنج روز بهبود می یابد و تقریباً پس از دو هفته، با رشد موهای باقی مانده در این منطقه، تمام علائم پنهان می شوند.


هر کدام از روش های مختلف کاشت مو نوع متفاوتی از زخم را تولید می کنند، مهارت و تجربه جراح شما می تواند تا حد زیادی میزان زخم باقی مانده را تعیین کند. البته در روش های جدیدتر مانند روش میکروفیت و SUT به دلیل ظرافت تجهیزات و تغییر روش های برداشت گرافت ها، به هیچ وجه نیاز به بخیه نبوده و اسکار ناحیه اهداکننده خود بخود و در طی زمانی کوتاه بهبود می یابد. پس در پاسخ به سوال بالا باید گفت که تنها در روش FUT ایجاد خط بخیه حتمی است و در روش های جدید اثری از آن نخواهد بود. در موارد بسیاری به دلیل باقی ماندن اسکار خط بخیه، درد در حین انجام و عوارض بعدی نارضایتی هایی از روش FUT بوجود آمد که به مرور زمان استفاده از آن را بسیار کاهش داد و در برخی جاها به طور کلی منسوخ شد.


در پایان چنانچه قصد انجام کاشت مو با استفاده از جدید ترین روش کاشت مو را دارید می توانید جهت مشاوره و یا تعیین وقت با کارشناسان کلینیک پوست و مو النا در ارتباط باشید.یکی از مهم ترین مزایای کلینیک النا نسبت به سایر کلینیک ها روش پرداخت هزینه می باشد. به منظور رفاه حال مشتریان کاشت مو به صورت اقساطی در نظر گرفته شده است که با استفاده از این روش دیگر نگرانی از بابت هزینه کاشت مو وجود نخواهد داشت.


برخی از دانستنی ها

Login

Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor.