کاشت مو به روش میکروفیت

به طور معمول از بوتاکس برای کمک به درمان خطوط اخم و لبخند، چروک پیشانی و هایپرهیدروز استفاده می شود. بوتاکس یک تعدیل کننده عصبی تزریقیست که برای آرام سازی عدم تعادل عصب و عضله کار می کند، به عبارت دیگر بوتاکس در هر کجا که تزریق شود، باعث می شود عضلات زیر آن به طور موقت حرکت نکنند. درست است که بوتاکس عضلات شما را فلج می کند، اما بر اعصابی که باعث ایجاد احساس می شوند تأثیر نخواهد گذاشت؛ وقتی از آن به درستی استفاده شود حتی می توانید پس از تزریق ابروهایتان را بالا ببرید تا ظاهری جذاب و صمیمانه داشته باشید.


بوتاکس چیست؟

بوتاکس پروتئینی است که از سم بوتولینوم ساخته می شود و به طور موقت از حرکت عضلات جلوگیری می کند، این همان سمیست که باعث بوتولیسم نوعی مسمومیت غذایی می شود. این نوع سم در دوز مشخص می تواند منجر به مرگ انسان شود، اما وقتی پزشکان از آن به درستی و در مقادیر کم استفاده کنند می تواند فواید بسیاری داشته باشد، هم کاربردهای زیبایی دارد و هم پزشکی. به عنوان یک روش درمانی زیبایی، بوتاکس می تواند ظاهر چین و چروک پوست را کاهش دهد؛ همچنین سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) آن را به عنوان درمانی برای مسائل مختلف سلامتی، از جمله اسپاسم پلک، تعریق زیاد، برخی اختلالات مثانه و میگرن تأیید کرده است.


پزشکان تزریق بوتاکس را با دوزهای بسیار بسیار کمی از سم بوتولینوم انجام می دهند، این دارو می تواند به طور موقت عضلات را فلج کند که می تواند به نفع افراد مبتلا به اختلالات مختلف عضلانی یا عصبی باشد. سن مناسب استفاده از بوتاکس متفاوت است و بستگی به پوست افراد و عادات چهره هر شخص دارد، افراد در هر زمان که بخواهند می توانند برای از بین بردن و حتی پیشگیری از چین و چروک از آن استفاده کنند. مشاهده نتیجه بوتاکس نیز در افراد مختلف متفاوت می باشد اما به طور کلی از روز چهارم یا پنجم بعد از تزریق قابل مشاهده می باشد و چهار تا شش ماه ماندگاری دارد.


نحوه انجام تزریق بوتاکس

بوتاکس یک نوروتوکسین است؛ این نوع از مواد سیستم عصبی را هدف قرار داده و فرایندهایی را که باعث تحریک انقباض عضلات می شوند مختل می کنند، به این ترتیب است که دارو باعث فلج عضلانی موقتی می شود. برای انقباض هر عضله، اعصاب در محل اتصال انتهای عصب به سلولهای عضلانی، یک پیام رسان شیمیایی به نام استیل کولین آزاد می کنند؛ استیل کولین به گیرنده های سلول های عضلانی متصل شده و باعث انقباض یا کوتاه شدن سلول ها می شود. بوتاکس از آزاد شدن استیل کولین جلوگیری می کند که پیشگیری از انقباض سلول های عضلانی را نتیجه می دهد و به این ترتیب سم باعث سفت شدن عضلات می شود.


متخصص از یک سوزن نازک برای تزریق بوتاکس (مقدار کمی سم بوتولینوم) به پوست یا عضلات شما استفاده می کند، تعداد این تزریقات به هدف و وسعت ناحیه بستگی دارد. بوتاکس مانند سایر تزریق ها تواند کمی دردناک باشد، خصوصاً بین ابروها؛ به همین دلیل بعضی از پزشکان 10 دقیقه قبل از تزریق از بی حسی موضعی (معمولا به صورت کرم بی حس کننده) برای کاهش درد استفاده می کنند.

تزریق بوتاکس


کاربردهای بوتاکس

تزریق بوتاکس برخی از سیگنال های شیمیایی اعصاب که باعث انقباض عضلات می شوند را مسدود می کند؛ رایج ترین کاربرد این تزریق ها جلوگیری از شل شدن موقت عضلات صورت است که باعث ایجاد چین و چروک در پیشانی و اطراف چشم می شوند. علاوه بر پوستی صاف و بدون چروک، از تزریق بوتاکس همچنین برای درمان بیماری هایی که بر عملکرد بدن تأثیر می گذارد استفاده می شود که عبارتند از:

✔ دیستونی گردن: در این شرایط دردناک، عضلات گردن شما بطور غیر ارادی منقبض می شوند و باعث می شوند سر شما گیج برود و در موقعیتی دردناک قرار گیرد.

✔ تنبلی چشم: شایعترین علت تنبلی چشم عدم تعادل در عضلات مسئول قرارگیری چشم است.

✔ انقباضات عضلانی: برخی از شرایط عصبی، مانند فلج مغزی، می توانند اندام شما را به سمت مرکز بکشند؛ در برخی موارد، با تزریق بوتاکس می توان این عضلات منقبض را شل کرد.

✔ هایپرهیدروز: در این شرایط تعریق بیش از حد حتی در مواردی که درجه حرارت گرم نیست و تحرک ندارید، رخ می دهد.

✔ میگرن مزمن: اگر روزهای زیادی میگرن را تجربه می کنید، تزریق بوتاکس ممکن است به کاهش فرکانس سردرد کمک کند.

✔ اختلال عملکرد مثانه: تزریق بوتاکس می تواند به کاهش بی اختیاری ادرار ناشی از مثانه بیش از حد فعال کمک کند.

✔ کشیدگی چشم: تزریق بوتاکس ممکن است به رفع گرفتگی یا انقباض عضلات اطراف چشم کمک کند.


مراقبت های قبل و بعد از تزریق بوتاکس

در ابتدا باید در جلسه مشاوره با پزشک یا متخصص تزریق بوتاکس، او را از وضعیت سلامت جسمی خود آگاه کنید و اگر در ماههای گذشته تزریق بوتاکسی انجام داده اید او را در جریان بگذارید. مصرف برخی داروها مانند داروهای خواب آور، رقیق کننده خون، شل کننده عضله و آلرژی نیز موضوع مهمی برای درمیان گذاشتن با پزشک و در صورت نیاز قطع مصرف آنها می باشد. از آنجا که برای تزریق بوتاکس تنها از بی حس کننده های موضعی مانند کرم استفاده می شود، نیاز به هیچ دوران نقاهتی نمی باشد، اما برای حفظ ضربان طبیعی قلب بهتر است حداقل روز انجام تزریق را استراحت کنید. با انجام مراقبت های بعد از بوتاکس می توانید احتمال رخ دادن عوارض را به حداقل رسانده و نتایج بهتر و ماندگارتری دریافت کنید. به طور کلی مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس عبارتند از:

• ناحیه تحت درمان را لمس نکرده و مالش ندهید

• تا 4 ساعت ابتدایی بنشینید (خم شدن یا دراز کشیدن ممکن است سم را پخش کرده و باعث کبودی شود)

• ورزش یا هر فعالیت بدنی دیگری را تا دو روز به تعویق بیاندازید

• حداقل تا 24 ساعت آرایش نکنید

• تا دو روز از مصرف الکل و سیگار خودداری کنید

• حداقل تا 4 ساعت در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار نگیرید (24 تا 48 ساعت برای احتیاط بیشتر)


خطرات و عوارض جانبی تزریق بوتاکس

هر دارویی خطرات و عوارض جانبی را به همراه دارد و بوتاکس نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ اما خوشبختانه عوارض جانبی بوتاکس نادر و موقتی است. احتمال بروز عوارض جانبی و خطرات بوتاکس را می توان با مراجعه به کلینیک معتبر و انتخاب پزشک ماهر و باتجربه به حداقل رساند. عوارض جانبی بوتاکس شامل موارد زیر هستند:

• کبودی جزئی در ناحیه تزریق

• سردرد یا علائم شبیه آنفولانزا

• درد و تورم


سایر عوارض جانبی احتمالی (فقط در 1 تا 5 درصد موارد) شامل افتادگی مژه یا ابرو است که معمولاً طی دو هفته برطرف می شود. اگرچه بسیار بعید است، اما ممکن است سم تزریق شده در بدن شما پخش شود؛ در صورت مشاهده هر یک از عوارض زیر در چند ساعت تا چند هفته پس از تزریق بوتاکس، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:

• ضعف عضلانی

• مشکلات بینایی

• مشکل در صحبت کردن یا بلعیدن

• مشکلات تنفسی

• از دست دادن کنترل مثانه


لیپوماتیک
چاقی به عنوان یکی از مهم ترین عوامل بیماری زا امروزه در جهان شناخته می شود که به دلایل مختلفی از جمله عدم تغذیه مناسب امکان به وقوع پیوستن آن وجود دارد.اما امرو
ادامه مطلب
بلفاروپلاستی
بلفاروپلاستی نوعی جراحی برای رفع افتادگی پلک می باشد که معمولا شامل برداشتن پوست، عضلات و چربی اضافی است. با افزایش سن، پلک ها کشیده و عضلات نگهدارنده آنها ضعیف
ادامه مطلب
تزریق ژل
با افزایش سن و نازک شدن بافت های صورت، خطوطی اطراف چشم، بینی و دهان پدیدار می شوند و گونه ها کمی توخالی به نظر می رسند. پرکننده های پوستی می توانند حجم از دست ر
ادامه مطلب
پروتز سینه
یکی از انواع خدمات زیبایی ارائه شده در کلینیک النا پروتز سینه می باشد.جراحی یا ایمپلنت سینه Breast augmentation که به نام پروتز سینه نیز شناخته می شود یک جراحی
ادامه مطلب
جراحی بینی
بسیاری از افراد بینی بزرگ، دارای قوز یا انحراف را مشکلی برای رسیدن به زیبایی صورت خود می بینند. جراحی بینی در کشور ایران تقاضای بسیار زیادی دارد که در سال های ا
ادامه مطلب
تزریق چربی
تزریق چربی که به آن پیوند چربی، انتقال چربی و lipofilling نیز گفته می شود، روشیست که از چربی خود شخص برای پر کردن بی نظمی ها و فرورفتگی ها استفاده می کند. در حا
ادامه مطلب
ثبت پرسش

Login

Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor.